Terapia w komorze normobarycznej przynosi mnóstwo korzyści dla zdrowia. Jest to naturalna metoda leczenia, inicjująca regenerację organizmu poprzez wspomaganie kondycji fizycznej, naturalnej odporności i ogólnej poprawy samopoczucia.
Normobaria jest także światowym standardem w zwalczaniu chorób układu kostnego. Naukowcy podkreślają, że powietrze normobaryczne jest niezwykle skuteczne m.in. w terapii reumatoidalnej oraz w walce z różnego rodzaju schorzeniami kręgosłupa.
Jak działa normobaria?
Podczas zabiegu, który odbywa się w komorze normobarycznej, pacjent oddycha powietrzem o idealnym składzie (zawierającym m.in. do 40% więcej tlenu, 1-3% więcej dwutlenku węgla oraz dodatkowo 0,5% wodoru cząsteczkowego), którego ciśnienie wynosi 1500 hPa.
Normobaria posiada mnóstwo zalet, m.in.
- zwiększa aktywność osteoblastów i osteoklastów, czyli komórek, które są odpowiedzialne za zdrowie i mocne kości,
- regeneruje tkanki kostne organizmu,
- obniża markery stanu zapalnego.
Kiedy warto skorzystać z terapii normobarycznej?
Terapia normobaryczna jest polecana osobom starszym i sportowcom. Jej dobroczynne działanie wspiera samodzielną regenerację organizmu, ogranicza ból i obrzęki reumatyczne, a także wspomaga leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów.
WADA czyli Międzynarodowa Agencja Antydopingowa dopuszcza także stosowanie tej metody pomiędzy zawodami, przez co często bywa określana jako „legalny doping”. Normobaria przyspiesza również regenerację kości po lekkich urazach oraz zwichnięciach i złamaniach. Udowodniono, że zabiegi w komorze normobarycznej pomagają seniorom utrzymać wysoką sprawność ruchową.
Przeciwwskazania do podjęcia terapii normobarycznej
Należy wyraźnie zaznaczyć, że choć zabiegi w komorze normobarycznej są wysoce skuteczne w walce z chorobami układu kostnego, to istnieją pewne przeciwwskazania do korzystania z tego typu wspomagania. Wśród najważniejszych warto wymienić:
- zapalenie ucha lub zatok,
- przewlekłe infekcje górnych dróg oddechowych,
- choroby zakaźne,
- klaustrofobia,
- wyczerpanie organizmu.
W następujących przypadkach decyzja o podjęciu terapii normobarycznej należy zawsze do lekarza prowadzącego. Leczenie powinno być również poprzedzone wykonaniem odpowiednich badań, które pozwolą na dokładne określenie stanu zdrowia pacjenta, a tym samym na ocenę stopnia ryzyka, z jakim może się wiązać taka terapia. Metodologia terapii normobarycznej jest udoskonaloną formą hiperbarii. Tym samym korzysta ze wszystkich jej zalet, a jednocześnie jest pozbawiona wad terapii sprężonym tlenem.